Nyheter

Till hundägare från en hundägare

Antalet hundar har under pandemin ökat stort i samhället som helhet och BRF Hembygden speglar givetvis detta också. Följande påminnelse om hundägarens ansvar har inkommit från en hundägande medlem: 

En ordningsfråga till alla hundägare gällande vår fina innergård.

Vi anser att man ska ha sin hund kopplad på innergården och se till att den inte gör sina behov i våra rabatter eller i trapphusen. Det finns människor som är hundrädda. Som hundägare har du strikt ansvar för din hund. Så klart kan en olycka hända och då ser man till att städa upp efter hunden.  

Styrelsen har beslutat att uppdatera föreningens ordningsreglerna så att den nya paragrafen om husdjur nu lyder:   

Husdjur är varje boendes ensak, men rastning av dem på innegården är inte accepterad. Händer det en olycka skall medlem skyndsamt städa upp efter sitt husdjur. Hundar skall för allas trevnad vara kopplade i alla föreningens gemensamma utrymmen inklusive innergården. 

De kompletta ordningsreglerna finner du på hemsidan under Mitt boende – Regler – Ordningsregler